17. 3. 2025
Seyfor, jeden z největších IT holdingů v Evropě, zvládl rebranding hned dvakrát – z Cígler Software na Soliteu a následně na Seyfor. Podle šéfa marketingu Daniela Šturma je normální mít z rebrandingu obavy. Čtěte, proč je důležitá konzistence, kdy méně interní komunikace znamená více a co ukázal jejich vlastní přechod na novou značku.
Svou přednášku na konferenci How To Brand jste pojmenoval Jak se správně vdát. Za koho se „vdával“ Seyfor? A jak s tím souvisí rebranding?
V našem případě se Solitea vdávala za značku Seyfor. Paralel se skutečným sňatkem tu vidím spoustu. Třeba že se zbytečně obáváme změny a říkáme si: „Ach jo, co to udělá, všichni nás přece znají. Takhle nás lidi nenajdou a přestaneme prodávat…“
Je normální, že máte z rebrandingu obavy, zejména pokud jste ho nikdy nedělali. Jenže v mnoha případech rebranding dává smysl a nemusíte se ho bát. Sami jsme si to ověřili, když jsme se měnili ze Solitey na Seyfor. Za šest měsíců si většina lidí původní název nepamatovala. Naopak během jednoho roku nás znalo dvakrát tolik lidí, než původní značku Solitea, která tu byla deset let.
Co dalšího si posluchači odnesou z vaší přednášky na How To Brand?
Dozví se, jak novou značku stavět a udržovat. Při rebrandingu přicházíte s novým konceptem a identitu značky stavíte znovu – pro Google, lidi, co vás neznají i stávající zákazníky. I proto připomenu, jak důležité je být konzistentní.
Protože my markeťáci, kteří se značkou pracujeme každý den, se častokrát už po roce začneme nudit a říkáme si: „Chtělo by to refresh, vždyť už to všichni viděli stokrát.“ Pozor na to, vůbec to není pravda. Zejména u menších značek v B2B trvá opravdu dlouho, než si vás lidi všimnou.
Jaká byla vaše role při rebrandingu Solitey?
Když jsem přišel do Solitey, tak byla rozdrobená pod spoustu malých značek po celé Evropě. Mým úkolem bylo je brandově sjednotit. S Martinem Cíglerem (CEO Seyforu) jsme řešili, jak to udělat nejlépe. On navrhoval registrovat jednotlivé značky v zemích postupně. Já zastával názor, že když už rebranding, tak raději přejmenovat vše najednou, protože jinak by to byla nekonečná práce.
I tak ale nikdy neošetříte všechny potenciální problémy. Třeba nám se po rebrandingu ozvala finská konkurenční společnost Solita a museli jsme kvůli značku měnit znovu.
Co pro vás během rebrandingu ze Seyforu na Soliteu byla největší výzva?
Pro mě je vždycky největší výzva odhadnout, kolik toho dovnitř potřebujeme komunikovat. Jelikož už mám za sebou několik rebrandingů v různých firmách, stojím si za tím, že je dobré to komunikovat přiměřeně. Sdělte jen zásadní informace, které se lidí bezprostředně týkají: co chystáte, od kdy, jaký to má dopad, co to všechno znamená. A to stačí.
Můžu vám garantovat, že když sto lidem ukážete novou značku, tak 20 z nich to nadchne, 20 zhnusí a zbytku to bude úplně jedno. Ať už to bude značka modrá, fialová nebo zelená.
Na co se na konferenci How To Brand těšíte vy osobně?
Na debaty o přestávkách, které mi vždycky dodají nový pohled a impuls. A hlavně na dobrou energii lidí v sále.
Buďme v kontaktu
Dáme vědět, jakmile doplníme program, přiblíží se start
nebo vymyslíme něco nového. Na sítích i mailem.
Kliknutím na odeslat souhlasíte
s podmínkami zpracování osobních údajů
Máš ještě nějaký dotaz, na který jsme ti nebyli schopni odpovědět? Kontaktuj nás napřímo here!
Hana Havlíčková
hana@brand.family
+420 775 930 788